Ewolucja ściągi: jak to było?

Niemożliwe jest znaleźć studenta, który nie wie co to jest ściąga i nigdy z jej nie korzystał. Nie raz ratowała studentów od słabych wyników zaliczeń czy egzaminów i od nieprzyjemnych konsekwencji.

Wielu ludzi ciekawi sę, skąd wzięli się ściągi, jak się zjawili ? Oczywiście, można przepuszczać, że zjawili się wtedy, kiedy zjawiło się samo pojęcie „instytucji edukacyjnej” . W starożytnym Rzymie  uczniowie korzystali z małych tabel w ogromne ściągi. Oczywiście, nie można nazwać ich niezauważalnymi. Następnie tabelki zamieniono na małe skrajki papirusu, następnie wynaleziono papier. Od niedawna naukowcy stwierdzili fakt, że Karol wielki nie poświęcał zbyt uwagi pisaniu, kiedy podpisywał ważne dokumenty, ponieważ po prostu przepisywał swój podpis zgodnie z modelem. Chińscy studenci korzystali z mini-ściąg już w 14 stuleciu . Prawie co drugi student korzysta z nich i obecnie. Ktoś pisze kilometry tekstu na długich papierkach, wkłada ich do kieszeni, ktoś pisze najważniejsze na jednym arkuszu A4. Dziewczyny jak za dawnych czasów chowają ściągi pod dołem sukni lub spodency. Oczywiście nie są to wszystkie miejsca, ponieważ ściągi wkłada się do rękawów, kieszeni, garniturów, chowa się ję w butach itd. Niektórzy korzystają z „magicznego długopisu”  ze skręconą ściągą, a niektórzy robią „bomby”, czyli gotowe  odpowiedzi na pytania. Ktoś pisze na linijce, długopisie, na ołówkach. Są nawet tacy, którzy rysują wykresy, teksty i wzory na czekoladkach,które biorą ze sobą na egzamin w celu poprawy sapomoczucia). Najważniejsze – to nie zjeść potrzebny kąsek). Produkcja ściąg w ciągu już długich lat ciągle stawała się co raz doskonalsza. Szkoda, że od samego spisywania nigdzie się nie schowasz –mamy go we krwi. To znaczy że na nic traci się nerwy i czas na to żeby wyciągnąć  odpowiednią ściągę  i podjąć próbę spisywania, przy tym nie zwracając uwagi na lektora.

Ale już jest 21 stulecie! Czyż i dzisiaj ściągi – to ostatnie wyjście z trudnej sytuacji na egzaminie?
Już od kilku lat studenci usiłują zdawać zaliczenia i egzaminy korzystając ze zwykłego przewodowego zestawu hands-free –słuchawka do telefonu. Ale nie zawsze można go dobrze schować, również jakość dźwięku nie zawsze jest wystarczająco dobra.
Obecnie aktualne są słuchawki bezprzewodowe. Można ich rozdzielić na 2 rodzaje:mikrosłuchawki(kapiszonowe), i nanosłuchawki(magnesowe). Tę pierwsze wyglądają jak małe urządzenia o wymiarach 5-10 mm, pracują przy pomocy baterii i podłącza się je przez zestawy słuchawkowe bluetooth lub hands-free. Podczas każdego kolejnego egzaminu wykorzystuje się jedna bateria. Tę drugie – to słuchawki magnesowe. Mocuje się je na błonie bębenkowej, wyciąga się je łatwo przy pomocy magnesu. Sam wybierasz słuchawkę, która najbardziej ci pasuje. W praktyce zauważyliśmy, że najpopularniejsze obecnie słuchawki  dla egzaminu – to właśnie nanosłuchawki. Nawet wszystko widzący lektor nie zauważy ich, nawet gdyby bardzo zechciał.
W niektórych szkołach studentów straszy się „tłumikami”, żekomo instaluje się takie coś w salach wykładowych, żeby neutralizować pracę słuchawek. Dobrze, że nasi „specjaliści” jeszcze do tego nie doszli.

Ostatnio na rynku pojawili się zegary-ściągi – świetny przyrząd do spisywania. Zwykły zegar – możesz załadować do niego tekst, obrazy, wykresy i podczas egzaminu po prostu znajdujesz potrzebną ci stronę. Jeżeli podejdzie do ciebie lektor – wciśnij „przycisk alarmowy”  - na monitorze zjawi się czas. Lektor może naciskać dowolne przyciski, ale tekst nie zjawi się. Czyli trzeba nacisnąć na przycisk i czekać przez 10 sekund.
Jeżeli chcesz zaoszczędzić swoje nerwy i czas, iść w nogę z czasem, podczas egzaminu skorzystajcie z micro, nanosłuchawek i zegara-ściągaczki, Zegarek studencki. Jeżeli chcesz kupić lub wypożyczyć nasze mikrosłuchawki, czekamy na ciebie w naszym sklepie firmowym w Mińsku lub w biurach naszych przedstawicieli na Białorusi.